Ostrogi piętowe – czym je leczyć?

Opublikowane przez

Ostrogi piętowe to wynik odkładania się wapnia w pięcie. Tego typu dolegliwość może być naprawdę uciążliwa. Najczęściej za jej powstanie odpowiada nadmierne rozciąganie wiązadła stopy. Objawia się powstawaniem wyrośli od strony piętowej. Co zrobić, by ostroga była wyleczona? Czy można sobie ulżyć domowymi sposobami?

Należy zdawać sobie sprawę z tego, że ostroga piętowa nie minie „sama z siebie”. Najczęściej konieczna jest wizyta u ortopedy, który zaleci odpowiednie środki. Możliwe, że konieczne będzie przejście na dietę. Otyłość powoduje bowiem znaczne spłaszczenie stopy. Trzeba będzie także stosować leki przeciwzapalne.

W leczeniu ostrogi piętowej ważne jest noszenie odpowiedniego obuwia. Należy zrezygnować z wysokich obcasów, konieczne będzie zainwestowanie w elastyczne, dobrze amortyzujące podeszwy. Niezbędnym elementem terapii jest używanie wkładek ortopedycznych. Czasami skuteczne okazują się podpiętki żelowe.

Podstawą leczenia jest jednak rehabilitacja. Odpowiednie ćwiczenia i zabiegi (jonoforeza, pole magnetyczne, kinezyterapia). Pacjenci zgodnie twierdzą, ze masaż także może zdziałać cuda. Uciskanie odpowiednich miejsc przyspiesza bowiem proces gojenia się ran, ze względu na lepsze ukrwienie stopa jest lepiej odżywiona.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *